ALIŞVERİŞ VE KÜLTÜR NOKTASI

AVM Kiraları Son 5 Yılda Yüzde 122 Arttı

AVM Kiraları Son 5 Yılda Yüzde 122 Arttı

Özellikle son zamanlarda TL üzerinden kira çağrıları ile gündemde olan AVM’ler, kira konusunda büyük bir artış ile karşı karşıya. Son 5 yılda dövizde yaşanan çalkantılı süreçten dolayı büyük kira artışı yaşanan sektörde bu oran %122’ye kadar çıkmış durumda.

Özellikle yeni AVM açılışları ve AVM alanlarının gelişmiş, ulaşım ve alt yapı sorunu olmayan değerli arsalar üzerine yapılmasından dolayı kiraların yüksek tutulduğu dile getirilirken yine özellikle yabancı sermaye ya da yabancı işletmelerce yönetilen AVM’lerde kiralarda dövizin şart koşulması kiraları bu denli yüksek tuttuğu dile getirilmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dolar kurunda yaşadığı aşırı yükselme sonucu AVM kiracılarını dikkate alarak yaptığı TL cinsinden kira çağrısı bu kira artışlarını nasıl etkilecek hep beraber göreceğiz. Şuan bir çok AVM TL çağrısına olumlu cevap verirken özellikle büyük AVM ‘lerden henüz ses çıkmadı. Özellikle AVM kiracıları tarafından sabırsızlıkla beklenen olumlu haberler tüketiciler tarafından dan yakinen takip ediliyor.