Türkiye’nin “Lovemark”ları belli oldu
 

MediaCat Dergisi tarafından bu yıl 10’uncusu gerçekleşen “Lovemark Türkiye 2017 Araştırması” sonuçları yayımlandı. Yenilenen araştırma içeriği ile tam 22 farklı kategoride yarışan markalar, Brand Week Istanbul kapsamında düzenlenecek bir törenle ödüllerini alacak. İşte 2017 yılının en sevilen markaları: Arçelik, Aygaz, Domestos, Doritos, Garanti, Hopi, Kızılay, Koleston, Lipton Ice Tea, Fisher Price, Nescafe, Prima, Samsung, Sütaş, Taç, Ülker, Volkswagen, Yudum, Ziraat Bankası, Aptamil, Yumoş ve Turkcell...

 

 

 

MediaCat önderliğinde offline tarafı Ipsos, online tarafı ise Fikrimühim tarafından gerçekleştirilen "Türkiye`nin Lovemark`ları 2017 Araştırması" 22 kategoride Türk halkının gönülden bağlı olduğu markaları belirledi. Geçtiğimiz yıl metodolojisinde gerçekleşen köklü değişiklikle birlikte kapsamı genişleyen araştırma, beyaz eşyadan otomotive sivil toplum kuruluşlarından bebek bezine uzanan bir yelpazede tüm sektör oyuncuları tarafından dikkatle analiz edilmesi gerektiren çarpıcı sonuçlar sunuyor.

Beyaz eşya kategorisinde Arçelik bu yıl da Türkiye’nin en sevilen markası ünvanıyla 10’uncu kez üst üste Lovemarks seçilen tek marka oldu. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl ilk kez anneler de ankete katıldı. Ebeveynlere bebek bezi, bebek maması ve oyuncak markaları soruldu. Bebek bezi kategorisinin Lovemark’ı araştırmaya katılan tüm markalar arasında en büyük yüzde sahipliği ile Prima olurken, en merak edilen kategorilerden cep telefonu kategorisinde Samsung ipi göğüsledi. Bu yıl ilk kez araştırmaya dahil olan hayatı kolaylaştıran mobil uygulamalarda Hopi, mobil bankacılıkta ise Garanti, yeni kategorilerin galibi oldular.

 

BMW mi? Volkswagen mi?

Volkswagen ve BMW arasında yaşanan “aşk markası” rekabetinde bu yıl Volkswagen yine önde. Aslında Volkswagen’in zihin payında geçen yıla göre 4 puanlık bir gerileme söz konusu. Ancak BMW’den farklı olarak özellikle erkeklerin beynine daha büyük bir çapa atmış bir marka. BMW daha çok 15-24 yaşın aklındaki ilk marka iken, Volkswagen daha geniş bir popülasyonda; 25-44 yaş arasındaki kitlede karşılık buluyor. Öte yandan BMW’ye yönelimsel olarak en az sadık kitle İstanbul ve İzmir’den.

 

Her dört kişiden biri "Ziraat Bankası" diyor

Toplamda 16 banka adının spontane olarak belirtildiği çalışmada, her dört kişiden birinin aklına gelen ilk banka olarak Ziraat Bankası Lovemark seçildi. Geçtiğimiz yıl üçüncü sırada yer alan Garanti Bankası ise bu yıl skorunu artırarak ikinci sıraya yükseldi.

 

GSM’nin Lovemark’ı “Turkcell”

GSM kategorisi yeni Lovemark yaklaşımıyla bu yıl ilk kez sorgulandı. Araştırma sonuçlarına göre Turkcell açık ara birinciliği alan marka oldu. İkinci sırada ise Vodafone bulunuyor.

 

Cep telefonunda "Samsung" açık ara Lovemark

Cep telefonu denilince yüzde 50’nin ilk aklına gelen marka Samsung olurken, Iphone diyenlerin oranı yüzde 27’de kalıyor. Öte yandan, Iphone’nun o insanların gönüllerindeki yeri daha güçlü. Samsung markası, özellikle kadınların gönlünde taht kurmuş.

 

Yeni Lovemark "Kızılay"

Bu yıl ilk kez değerlendirmeye alınan sivil toplum kuruluşu kategorisinde yüzde 67 gibi, ankete katılan büyük bir çoğunluk ‘fikrim yok’ dese de, en çok akla gelen kuruluş Kızılay oldu.

 

"Hopi" hayatımızı kolaylaştırıyor

Hayatı kolaylaştıran, indirim sağlayan mobil uygulamalar, araştırma kapsamında bu yıl ilk kez sorgulanan bir diğer kategori. Online hedef kitle tarafından tam 124 marka adının belirtildiği, yüzde 33’ünün ise bir marka belirtmediği bu kategoride öne çıkarak Lovemark olmayı başaran uygulama Hopi. Markayı kadınlar, erkeklerden daha çok kendine yakın hissediyor.

 

Bebek bezi denilince aklımıza "Prima" geliyor

Bu yıl ilk kez sorgulanan kategorilerden bebek bezinde Lovemark büyük bir farkla Prima. Diğer bir yandan anne katılımcılara en sevdikleri bebek maması markası da soruldu. Bu kategorinin Lovemark’ı ise Aptamil oldu.

 

Mobil bankacılıkta "Garanti Bankası" başı çekiyor

Online yöntemle ulaşılan akıllı telefon kullanıcıları için mobil bankacılık kategorisinin Lovemark’ı Garanti Bankası. Türkiye genelinde ise baskın olarak 35-44 yaş grubunda Garanti Bankası, mobil bankacılık alanında daha yüksek bir zihin ve gönül payına sahip. Öyle ki, özellikle bu kesim tarafından ‘asla vazgeçilmeyecek bir marka’ olarak tanımlanıyor.

 

1. Marka 2.Marka 3.Marka

Beyaz Eşya Arçelik Bosch Beko

Tüpgaz Aygaz İpragaz Milengaz Likitgaz

Çamaşır Suyu Domestos ACE ABC

Otomotiv Volkswagen BMW Mercedes

Cips Doritos Lays Ruffles

Mobil Bankacılık Garanti İş Bankası Yapı Kredi

Mobil Uygulama Hopi n11 hepsiburada

Sivil Toplum Kuruluşu Kızılay Tema Lösev

Saç Boyası Koleston L`oreal Schwarzkopf Palette

Soğuk Buzlu Çay Lipton Ice Tea Didi Fuse Tea

Oyuncak Fisher Price Lego Toyzz Shop

Kahve Nescafe Kurukahveci Mehmet Efendi Jacobs

Bebek Bezi Prima Huggies Molfix

Cep Telefonu Samsung Iphone Nokia

Ambalajlı Peynir Sütaş Ekici Pınar

Ev Tekstili Taç Özdilek İstikbal

Bisküvi Ülker Eti Torku

Sıvı Yağ Yudum Biryağ Komili

Banka Ziraat Bankası Garanti İş Bankası

Bebek Maması Aptamil Milupa Bebelac

Yumuşatıcı Yumoş Vernel Bingo Soft

GSM Operatörü Turkcell Vodafone Türk Telekom

Favorilerime Ekle
Yorumlar
Güvenlik Kodu
Gönder